Strona główna REFA   |   Aktualności   |   Kontakt   |   Download   |   Linki    
Las bielański
Rezerwat krajobrazowy Las Bielański w Warszawie

Zapraszamy wszystkich na spacer po Lesie Bielańskim. Warto poznać bliżej to unikalne miejsce - obraz dawnej Puszczy Mazowieckiej.


LAS BIELAŃSKI - PERŁA MAZOWIECKIEJ PRZYRODY


Las Bielański to miejsce niezwykłe. Możemy tu poczuć atmosferę prawdziwej puszczy i to w sercu miasta. Na przekór rosnącej presji człowieka Las Bielański trwa od wieków i zachowuje wciąż wysokie walory przyrodnicze. Od 1973 roku jest chroniony jako rezerwat przyrody.
Można tu podziwiać naturalny las, wielopiętrowy i bogaty w gatunki. Rosną tu m.in graby, dęby (często kilkusetletnie), lipy, wiązy i jesiony. Bogate jest poszycie w postaci krzewów. Warstwę runa tworzą przed wszystkim kwiaty (tzw. aspekt wiosenny), które łanowo kwitną wczesną wiosną przed pojawieniem się liści. Później gęste korony drzew ograniczają dostęp światła do dna lasu. Wszystkich gatunków roślin jest w Lesie Bielańskim ponad 400.
W Lesie Bielańskim żyje też wiele zwierząt, głównie ptaków. Mieszka tu kilka gatunków dzięciołów (m.in. dzięcioł czarny), puszczyk, sikory, szpaki i kowaliki. Łącznie żyje tu ok. 40 gatunków lęgowych. Ze ssaków możemy spotkać m.in. wiewiórkę, sarnę (jest tu kilka par), dzika oraz nietoperza (jest ich tu 5 gatunków). Jak na las w obrębie dużego miasta są to imponujące dane, które pozwalają na porównania z Puszczą Białowieską.
Dlatego warto bliżej poznać Las Bielański. Aby to Państwu ułatwić, organizujemy bezpłatne wycieczki, podczas których opowiadamy o przyrodzie, historii i teraźniejszości Lasu. Szczegółowe informacje o wycieczkach znajdš Państwo w dalszej części artykułu.

Las Bielański - chrońmy go razem

Uroki Lasu Bielańskiego należy poznawać odpowiedzialnie, z szacunkiem dla jego mieszkańców. Dlatego apelujemy o nieniszczenie przyrody Lasu poprzez wprowadzanie psów, czy jazdę rowerem poza wyznaczonym szlakiem. Prosimy także, aby informowali nas Państwo o niepokojących zjawiskach w rezerwacie Las Bielański i jego toczeniu. Oczekujemy również na Państwa opinie i propozycje w kwestii rozwiązania problemów ochrony Lasu.
Najważniejsze problemy to:
• obniżanie się poziomu wód gruntowych, co prowadzi m.in. do okresowego wysychania Potoku Bielańskiego
• dojazd dużej liczby samochodów ulicą Dewajtis (przez rezerwat) do UKSW i budynków towarzyszących
• wyprowadzanie psów na terenie rezerwatu (płoszą one zwierzęta i nadmiernie użyźniają teren)
• nielegalne parkowanie wzdłuż ulicy Dewajtis
• rozjeżdżanie roślinności, drobnej zwierzyny i erozja gleby w wyniku obecności dużej liczby rowerzystów
• obecność i rozprzestrzenianie się obcych gatunków roślin takich jak robinia (akacja), dšb czerwony, klon jesionolistny, czeremcha amerykańska
• brak świadomości ze strony odwiedzających Las o jego unikatowej wartości przyrodniczo-krajobrazowej
Wszelkie informacje, uwagi, propozycje dotyczące Lasu Bielańskiego prosimy kierować na specjalny adres internetowy lasbielanski@wp.pl.


ZAPRASZAMY NA SPACERY PO LESIE BIELAŃSKIM!

Jesienny spacer

Już 24 października zapraszamy na kolejny spacer przyrodniczy po Lesie Bielańskim.
Pokażemy państwu najpiękniejsze fragmenty Lasu Bielańskiego w pięknej jesiennej aurze. Opowiemy o jego historii i bogactwie przyrodniczym. Przybliżymy zbiorowiska leśne, które tworzą Las Bielański i nauczymy Państwa rozpoznawać podstawowe gatunki drzew.
Zapraszamy wszystkich serdecznie. Początek o godz. 10 przy przystanku tramwajowym UKSW w stronę Młocin (dojazd autobusami 103, 121, 181, uwaga: tramwaje na tym odcinku nie kursują).
Udział jest bezpłatny. Trzeba wziąć ze sobą jedynie otwartą głowę i dobre buty.
Wycieczka jest organizowana wspólnie z grupą mieszkańców Bielan.
Do zobaczenia w Lesie Bielańskim!

Wycieczka wrześniowa

19 września 2009 mieliśmy przyjemność poprowadzić kolejną już wycieczkę przyrodniczą po Lesie Bielańskim.
Pokazaliśmy fragmenty dawnej Puszczy Mazowieckiej. Opowiadaliśmy o przyrodzie lasu i jego mieszkańcach.
Wycieczkę zorganizowaliśmy wspólnie z grupą mieszkańców Bielan.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wycieczki, które odbędą się w październiku i listopadzie br.

Wycieczka dla nauczycieli przyrody

Dla nauczycieli przyrody z bielańskich szkół zorganizowaliśmy specjalnš wycieczkę przyrodniczą po Lasku Bielańskim, połączoną z prezentacją scenariusza zajęć edukacyjnych w Lesie Bielańskim.
Odbyła się ona w sobotę, 12 kwietnia 2008. Scenariusz zajęć jest do pobrania tu.


Wczesnowiosenny spacer

W sobotę 15 marca 2008 odbyła się wiosenna wycieczka po rezerwacie "Las Bielański". Podczas spaceru przybliżyśmy uczestnikom przyrodę rezerwatu, w tym zwłaszcza bogatą szatę roślinną. Wspólnie znajdowaliśmy pierwsze oznaki wiosny, w tym przede wszystkim geofity wiosenne.

Wycieczka wiosenna

Dnia 1.04.2007 odbyła się kolejna wycieczka, w trakcie której poznawaliśmy geofity wiosenne. Cóż to takiego? Są to rośliny które kwitną i owocują wiosną w runie leśnym. Korzystają one ze słabych o tej porze promieni słonecznych, które przebijają się przez korony bezlistnych drzew. Można je obserwować stosunkowo krótko, gdyż wraz z rozwinięciem się liści drzew znacznie pogarszają się warunki świetlne na dnie lasu. Jest wśród nich wiele niezwykle pięknych gatunków jak np. zawilec gajowy (obok). Od czasu do czasu podnosiliśmy nasz wzrok w kierunku koron drzew, gdzie kryją się ptaki, o których opowiadał przewodnik z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wycieczka jesienna

Pierwszy spacer po Lesie Bielańskim zorganizowaliśmy 22 października 2006r. Przyglądaliśmy się przede wszystkim ptakom i zbiorowiskom roślinnym. Poznaliśmy 3 typy zbiorowisk leśnych występujących na tym obszarze: łęg wiązowo-jesionowy, grąd niski i grąd wysoki. Próbowaliśmy również oznaczyć poszczególne gatunki drzew. O ptakach opowiadał nam Antek z Warszawskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Wycieczki są bezpłatne. O zbliżających się terminach będziemy informować na stronie internetowej.

Polecana literatura:
• Baum T., Trojan P. Las Bielański w Warszawie. Rezerwat przyrody. PWN, Warszawa 1982
Jóźwiak K., Krogulec E., Mikołajków J., Badania monitoringowe wód podziemnych obszarów chronionych o różnym poziomie antropopresji
• Kozłowski P., Luniak M., Nowicki W., Plit J. Atlas "Ptaki Warszawy 1962-2000", 2001
Luniak M., Rezerwat Las Bielański w Warszawie
• Solińska-Górnicka B., Sudnik-Wójcikowska B. Rezerwat przyrody "Las Bielański" w Warszawie. Ścieżka przyrodnicza. Wyd. Akcydensowe
Las Bielański - strona internetowa
Uroczysko Las Bielański - strona internetowa
Ptaki Lasu Bielańskiego - strona internetowa

© 1998-2010 REFA wszystkie prawa zastrzeżone
statystyka